Vosiko joku kertoa amatöörille että miten saadaan laitettua kuvia sivulle?
<img src="kuva.gif"> tota meinasit..?
Jos tarkoitat kuvien - tai yleensä tiedostojen - kopiointia palvelimelle, ratkaisun nimi on FTP. Kerropa ensin, millä palvelimella kotisivusi ovat, mitä tiedät ennestään FTP:stä ja mikä on käyttöjärjestelmäsi, niin voin varmaan neuvoa lisää.
Myös PHP:llä on mahdollista toteuttaa tiedostojen uploadaus palvelimelle.
lainaus:
<img src="kuva.gif">
Virhe: pakollinen attribuutti alt puuttuu.
jos php:nä haluat niin
<img src=\"kuva.gif\">
Alt ei ole pakollinen attribuutti, sen tiedän sillä ainut elämäni aikana lisäämäni alt-attribuutti on "Takatukka on jees!" :)
Php:llä on kohtuullisen helppo toteuttaa asiallinen fileupload-systeemi. Itseasiassa koodi miltei sellaisenaan löytyy php:n kotisivulta http://www.php.net
Alt on pakollinen attribuutti... useimmiten toimii ilmankin mutta standardi sanoo mitä sanoo :-)
lainaus:
Alt ei ole pakollinen attribuutti
Hohhoh, jopas nyt vitsin murjaisit.
"The alt attribute must be specified for the IMG and AREA elements. It is optional for the INPUT and APPLET elements."
http://www.w3.org/TR/html4/struct/objects.html#adef-alt
Jos jollain kuvalla ei ole alt-attribuuttia, niin on turha yrittää saada validaattorista sivua puhtain paperein läpi.
Jos vaikka suunnittelee sivuja jollekulle/jollekin, niin kannattaisi vähintäänkin tehdä validia HTML:ää. :-)
lainaus:
Alt ei ole pakollinen attribuutti, sen tiedän sillä ainut elämäni aikana lisäämäni alt-attribuutti on "Takatukka on jees!" :)
Tottakai se on pakollinen kun standardi niin sanoo. Ottakaapas lapsokaiset asiasta selvää ennenkuin postailette ihan mitä sattuu tänne foorumeihin! :)
No höh :)
Pitänee siirtyä täten kirjoitushommiin...
höpöhöpö mikään muu ku nimi ei oo pakollinen. Mihin seselain sitä tartteesitä alttia :-D kerroppas se.
Kumma ku edes WYSIWG editoritkaa ei lisääsitä ku vast jos haluu laittaa sen.
yhtä hyvin voisin alkaa väittää, et width ja height on pakollisia :-D
Mikään nuista ei ole pakollisia, mutta jos haluaa esimerkiksi nopeuttaa mm.kuvien latusta niin silloin kannattaa käyttää widht ja height attribuutteja.
Väärässä olette poijjaat.. Kuten jo monta kertaa on täällä foorumeissa mainittu, niin ALT atribuutti on pakollinen W3C standardin mukaan. Koitappa pistää validaattorista läpi ilman ALT atribuutteja niin alkaahan huutamaan virhettä.
ALT atribuutilla määritellään mitä tekstipohjaisilla selaimilla lukee kuvan kohdalla. Siksi se on pakollinen ja ALT="" jos ei halua kuvan paikalle mitään tekstiä.
Ymmärretty jo, mutta omat sivuni huutavatvirheitä sittenkin altinkin kanssa, koska kaikki on includattu erillisisätä pikku php/txt fileistä erikseen.
Kukapa nykyään käyttääkään tekstipohjaisia selaimia paitso Blaze ;-)
Aihe on jo aika vanha, joten et voi enää vastata siihen.