Kirjautuminen

Haku

Tehtävät

Keskustelu: Ohjelmointikysymykset: Java: Uusi arvo ei mene muuttujaan?

Sivun loppuun

ekke [26.07.2006 14:19:41]

#

Minulla on 2 formia. Kun painan napin ensimäisellä formilla haluan että uusi arvo aina laitetaan muuttujan whatvalueen. Ensimäinen kerta se toimii mutta jos suljen toinen formi ja labelSave saa muu arvo ensimäisellä formilla, sitä uutta arvoa ei mene whatvalueen.

Voitko joku auttaa?

private void FormPrintSub_Load(object sender, EventArgs e)
{
        String whatvalue;
        FormPrint FormPrint = new FormPrint();
        whatvalue = FormPrint.labelSave.Text;
        this.label1.Text = "Skriv ut" +whatvalue;
}

(Mod. edit: kooditagit, ja äläpä katko rivejä turhaan, se vaikeuttaa lukemista.)

WinC [26.07.2006 16:15:43]

#

Onko tarkoituksena näyttää form2:lla tuo teksti ("Skriv ut" +whatvalue;) ja ladata whatvalue muuttujan arvo form1:n labelSave kentästä aina form2:n avautuessa?

ekke [27.07.2006 12:59:15]

#

Kyllä, niin se pitää olla. Voitko auttaa?

WinC [27.07.2006 18:47:33]

#

Yksi tapa hoitaa asia on tehdä Form2:lle funktio jolla asetat labelin tekstin ennen formin näyttämistä. Eli Form2 luokkaan seuraavanlainen funktio.

public void SetLabelText(String Value)
{
   label1.Text = "Skriv ut" +Value;
}

Ja Form1:n koodi jolla avaat Form2:n (sijoita kohtaan jossa kakkos formi aukaistaan, esim. nappiin)

Form2 ToinenFormi = new Form2();
ToinenFormi.SetLabelText(labelSave.Text);
ToinenFormi.ShowDialog();

ekke [31.07.2006 13:03:07]

#

Kiitos, toimii hyvin!
Täytyy kysyä, missä voin löytää Internettissä C#:stä suomeksi? Löytyykö myöskin joku kirja suomeksi?

lapm [31.07.2006 18:39:12]

#

ekke kirjoitti:

Kiitos, toimii hyvin!
Täytyy kysyä, missä voin löytää Internettissä C#:stä suomeksi? Löytyykö myöskin joku kirja suomeksi?

Selaile vaikka kirjakaupasta http://www.dataclub.fi/

ekke [01.08.2006 08:58:25]

#

Olen käynyt katsomassa kaikissa kirjakauppoissa jotka löysin internettissä, mutta en ole löytänyt mitään kirjoja suomeksi. Siksi kysyin jos joku tietää mista voin löytää?

WinC [02.08.2006 01:44:44]

#

Tuossa kaksi jotka nyt ainakin tiedän, ja tarkennus tuohon lapm:n antamaan osoitteeseen löytyy viimeisenä. Kirjastot on varsin mukavia paikkoja käydä myös tutkimassa läpi, saattaa säästää mukavasti rahaa, kun ei tarvi ostaa monen kymmenen euron hintaisia kirjoja. Netti on kuitenkin omalla kohdallani edelleenkin loputon tiedonlähde, sivustot on englanniksi (kerran löysin microsoftin sivujen kautta jonkin C# corner tyylisen yhteisön suomeksi, mutta en nyt enään löytänyt siitä jälkeäkään), mutta kokemuksella voin sanoa, että kun ensimmäiset muutaman kymmenen dokumenttia on sanakirjan kanssa kahlannut läpi niin sanavarasto on laajentunut kummasti.

Inside C#
ISBN: 951-826-594-1

Visual C#.NET
ISBN: 951-826-644-1

http://www.dataclub.fi/subject.php?subj=NH3

ekke [03.08.2006 10:52:48]

#

Olette varmasti jo huomanneet että äidinkieleni ei ole suomea. Siksi halusin kysyä teiltä jos löytyy kirjoja ja materiaalit Internettistä suomeksi, että saan samalla kerralla oppia suomeakin. Kyllä pärjään vaikka sivustot ovat englanniksi. Mutta kiitos kuitenkin.


Sivun alkuun

Vastaus

Aihe on jo aika vanha, joten et voi enää vastata siihen.

Tietoa sivustosta