Kirjautuminen

Haku

Tehtävät

Kilpailut: Palikkapelikilpailu

Järjestäjä: Antti Laaksonen

Vuoden 2003 marraskuussa alkoi Ohjelmointiputkan ja Suomipelit.comin jo pidemmän aikaa suunnitteilla ollut ensimmäinen yhteinen ohjelmointikilpailu. Kilpailussa tehtävänä oli ohjelmoida peli, jonka aihe liittyisi jollakin tavalla palikoihin. Kilpailuaikaa oli kaksi kuukautta vuoden 2004 tammikuuhun asti. Koko kilpailun ajan (ja yhä edelleenkin) olivat toiminnassa kilpailusivut, joilta selviävät muun muassa kilpailun tarkat säännöt.

Tammikuun viidenteentoista päivään mennessä yhteensä 28 peliä ilmoittautui kilpailuun. Muutama peli saapui tuomaristolle aivan viime tingassa hetkeä ennen puoltayötä. Kuusihenkisen tuomariston (Antti Laaksonen, Toni Korhonen, Jukka Lavonen, Jarkko Laine, Jetro Laine, Timo Lajunen) tehtävänä oli valita peleistä kuusi loppukilpailuun. Kuusi parasta peliä selvisi yksimielisesti, vaikkakin monta hyvää peliä jäi samalla kärkikuusikon ulkopuolelle.

Tämän jälkeen alkoi kahden viikon pituinen kävijä-äänestys, jonka perusteella selvisi kilpailun voittaja. Uurnilla oli kuhinaa, sillä kaikkiaan 164 henkilön pistemäärät laskettiin mukaan loppupisteisiin. Äänestyksessä annettiin parhaalle pelille kuusi pistettä, toiseksi parhaalle viisi ja niin edelleen, kunnes huonoin peleistä sai yhden pisteen. Äänestäjän täytyi siis laittaa pelit toisiinsa nähden paremmuusjärjestykseen.

Tuomariston äänestyksen tulokset

12 ensimmäistä peliä

Pelin nimiYhteispisteet
Brick Over Islands36
Ränni35
Sidestepper26
D-Fragmenta22
Twintris20
Blobtrix20
Destiny of War16
Toybox16
Paliroid15
Blocked15
Palikkatesti14
Blocomeister12

Kävijä-äänestyksen tulokset

Yhteispisteet (164 kpl)

Pelin nimi6p5p4p3p2p1pyhtpros
Brick Over Islands45462022171469420,1%
Sidestepper35303025271762618,1%
Ränni22184440261458416,9%
Blobtrix37221621353356216,3%
D-Fragmenta21223732292356116,2%
Twintris4261724306341712,1%

Ohjelmointiputka (73 kpl)

Pelin nimi6p5p4p3p2p1pyhtpros
Brick Over Islands19246610830419,8%
Blobtrix201678121028618,6%
Sidestepper1211171213826517,2%
Ränni117221510826217,0%
D-Fragmenta861415171322614,7%
Twintris39717112619012,3%

Suomipelit.com (91 kpl)

Pelin nimi6p5p4p3p2p1pyhtpros
Brick Over Islands262214167639020,4%
Sidestepper2319131314936118,8%
D-Fragmenta13162317121033517,5%
Ränni1111222516632216,8%
Blobtrix176913232327614,4%
Twintris117107193722711,8%

Kaikki pelit

Osallistumisjärjestyksessä

#NimiTekijä(t)Sija (tuomaristo)Sija (kävijät)
001HarkotSami Vedenkannas--
002Car WarsMatti Pulli--
003BlockAddictVisa-Valtteri Pimiä ja muut--
004BlockmanJuha Siitonen--
005Another tetrisTuomo Osola--
006PalikkatestiAntero Korteila11-
007Block-2-HolePauli Marttinen--
008Destiny of WarNikolai Lampola7-
009Tonttu PajaNiko Korosuo ja muut--
010Tower of BabelDeus Ex Machina--
011Cube6Teemu Valo--
012Brick Over IslandsJani Parviainen ja muut11
013ToyboxTomi Kokkonen ja muut8-
014PaliroidToni Viinanen9-
015BlockedJoel Pitkänen10-
016ShangaiJanne Seppänen--
017PatterimatoTuppu L.--
018Blobtrix (win) (unix)Markus Kettunen ja muut64
019D-FragmentaJuha Niemimäki45
020TwintrisRichardo X56
021jpNetrizJari Ryynänen--
022Palikka Car RallyMrMan, Pallo ja Mastah--
023Palikka VisaSakari Koskentausta--
024RänniJohan Halmén23
025Sidestepperjak & thoksy32
026KehdonrakentajaPanu Karkiainen--
027Palikkaveikkojen kungfuareenaJoona Koistinen--
028bloco meisterKalle Immonen ja muut12-

Kiitokset

Kiitos kaikille kilpailuun osallistujille! Uusia kilpailuja on luvassa ennemmin tai myöhemmin...

Tietoa sivustosta