Kirjautuminen

Tunnus
Salasana

Haku

Pikalinkit

Avoin ohjelmointikurssi

Helsingin yliopiston avoin ohjelmointikurssi

Keskustelu: Yleinen keskustelu: Ohjelmointi-wiki

Sivut:

Sivu 1 / 3

ZuBer [15.04.2012 21:55:25]

Lainaa #

Moro!

Oletteko kuulleet ohjelmointi-wikistä? Ettekö, en minäkään. Mieleeni vain tuli idea sellaisesta. Olisi kiva perustaa jollekkin wiki-alustalle wiki, jolle koottaisiin kattavat tiedot monista ohjelmointikielistä. Tällaisia ilmaisiakin helppokäyttöisiä wiki-alustoja löytyy(Wikispaces, Wikia). Kaikki ohjelmointiputkalaiset ja miksei muutkin saisivat osallistua tietämystensä mukaan.

Arvostan kovasti toki Ohjelmointiputkasta löytyviä oppaita, mutta ne eivät
kuitenkaan kerro kaikista funktioista yms. ohjelmointikielien sykkyröistä. En meinaa sitä, että sellaista paikkaa koskaan olisi mahdollista tehdäkään, mikä kertoisi 100% kaiken kaikista ohjelmointikielistä, mutta ainahan sitä voi parastaan yrittää.

Tällaisesta wikistä olisi apua varsinkin aloittelijoille (kuten minulle),
mutta myös edistyneimmille ohjelmoijille. Huonolla kielitaidolla on monesti
hankalaa hankkia tietoja netistä, koska suurin osahan netissä olevasta
ohjelmointiin liittyvästä materiaalista on englanniksi.

Haluaisin nyt mielipiteitä tästä ideasta. Onko tämä ihan järjetön idea, vai voisiko tästä tulla jotain?

Terveisin ZuBer

Lebe80 [15.04.2012 22:13:53]

Lainaa #

Hei, tosi hyvä idea vuonna 2005! Eräällä toisella suomalaisella ohjelmointiyhteisöllä se on ollut jo pitkään myös pölyttyneenä!

Ideana siis hyvä, jos myös käytännössä joku/jotkut jaksavat ylläpitää sitä

vesikuusi [15.04.2012 22:16:17]

Lainaa #

Lebe80 kirjoitti:

Hei, tosi hyvä idea vuonna 2005! Eräällä toisella suomalaisella ohjelmointiyhteisöllä se on ollut jo pitkään myös pölyttyneenä!

Jos mureakuhaan viittaat niin käypä kurkkaamassa; "wiki toistaiseksi alhaalla." Ollut jo pitkään.

Lebe80 kirjoitti:

Ideana siis hyvä, jos myös käytännössä joku/jotkut jaksavat ylläpitää sitä

Putkassa tuollainen tosin voisi olla ihan kiva, vaikka itse en ainakaan jaksaisi moista kirjoittaa :D

Merri [15.04.2012 22:19:37]

Lainaa #

Mureakuha ei koskaan tehnyt kunnon panostusta wikinsä eteen, lähinnä tarkoittaen ettei sitä sulautettu sujuvasti sivustoon. Mureakuha on tosin ylipäätään ollut jo vuosia kuin kala kuivalla maalla.

Kattavan wikin tekeminen suomalaisin harrastelijavoimin on kovahko tavoite, osaavammilla ja tietävämmillä ohjelmoijilla on usein kädet täynnä työtä, jolloin ei jää aikaa ja voimavaroja miettiä suomalaisen harrastelijapiirin tarpeita. Putka keskustelualueen ja oppaidensa avulla auttanee jo hyvin alkuun. Tosin täälläkin mentaliteetti on usein sitä, että "opettele englantia".

Antti Laaksonen [15.04.2012 22:41:49]

Lainaa #

Idea on hyvä, mutta ongelmana on saada wikiin kunnollista sisältöä. Toisaalta nyt kun Mureakuhan wiki näyttää jääneen pysyvämmin pois käytöstä, niin uudelle suomenkieliselle ohjelmointiwikille voisi olla tarvetta.

Merri kirjoitti:

Putka keskustelualueen ja oppaidensa avulla auttanee jo hyvin alkuun. Tosin täälläkin mentaliteetti on usein sitä, että "opettele englantia".

Tämä ei ole ainakaan Ohjelmointiputkan "virallinen" linja. Ohjelmoinnista on tärkeää saada tietoa omalla äidinkielellä. Kuitenkin ohjelmoijan täytyy myös pystyä lukemaan englanninkielistä tekstiä.

Merri [16.04.2012 00:55:13]

Lainaa #

Jep, siinä on ero virallisen ja epävirallisen linjan suhteen. Aina joskus tuo englantipainotteisuus tahtoo tulla vähän läpi osalla keskustelijoista.

Wikin hyvä puoli on kyllä siinä, että jos oppaat sun muut lykättäisiin sinne, niin niitä olisi mahdollista parannella ja kehittää pikkuhiljaa. Nykyinen systeemihän on kankeahko wikiin verrattuna. Jonkun pitäisi kuitenkin ottaa vastuu sisällön jaottelusta sekä muutosten seuraamisesta, ja mielellään jonkun toisen taas ylläpitämisestä ja teknisestä kehittämisestä.

Lisäksi wikin pitäisi mielestäni ehdottomasti olla mahdollisimman helppopääsyinen, eli saumattomasti osa sivustoa. Ei mielellään erillisiä rekisteröitymisiä sun muuta. Toki sen toteuttaminen olemassaolevan järjestelmän kanssa on kinkkistä, esim. MediaWiki mulkkaa näemmä jokaisen isomman päivityksen yhteydessä Vectoria sen verran, että menee aiempi muokattu versio rikki.

ZuBer [16.04.2012 07:10:37]

Lainaa #

Jos wikistä aikoisi tehdä osa Ohjelmointiputkaa, sehän tarkoittaisi taas Ohjelmointiputkan ylläpitäjille töitä ainakin, jos aikoisi tehdä tasokkaan wikin, jossa saisi esim. luokat käyttöön. Meinaan sellaisia luokkia, että saisi helposti tehtyä polkuja kuten wiki/CB/funktiot/movecamera... Ja versiojärjestelmässäkin löytyy tekemistä...

Edit: En ole muuten ennen tuota wikiä huomannutkaan. Vain joskus harvoin tullut käytyä mureakuhassa...

Jaska [16.04.2012 14:57:28]

Lainaa #

Ihan hyvä idea, jos siitä on hyötyä. Ainakin itse havaitsin, että kun laitoin suomalaiseen Wikipediaan joitain graduani koskevia artikkelitoiveita matikasta, niin ne olivat toiveina vielä vuosien päästä. Eli kellään ei ollut mielenkiintoa selvittää spesiaaleja aiheita.

Toinen asia on sitten, millä tarkkuudella artikkeleja kirjoitetaan. Jotenkin tuntuu siltä, että aloittelijat voivat hyötyä wikistä eniten, mutta kokeneemmat käyttävät mieluummin Googlea tai lukevat mahdollisesti artikkeleja. Voisin hyvin kuvitella, että vaikkapa relaatiotietokannasta voisi kirjoittaa joko parin sivun ytimekkään artikkelin tai tuhannen sivun teoriapläjäyksen.

Ja mitenkä ratkotaan mahdolliset konfliktitilanteet, jos muutamalla kirjoittajalla on mielipide-eroja vaikkapa siitä, kannattaako C:ssä käyttää taulukoita vai kannattaako aina varautua siihen, että ohjelmaa voi joutua muuttamaan, jolloin taulukot tulisi aina korvata dynaamisilla tietorakenteilla.

ZuBer [16.04.2012 15:28:45]

Lainaa #

Minun mielestäni ei wikiin tarvitsisi laittaa mielipiteitä, eihän wikipediassakaan mielestäni ole... Ajatukseni olisi noita artikkeleja aloittaa kirjoittamaan niin, että aluksi laittaa edes vähän tietoa kaikesta ja sitten vasta kun rupeaa artikkeleita olemaan kohtalaisen paljon, rupeaa täydentämään. Esim:

Aluksi:
Kissa on eläin.

Ja sitten:
Kissa eli kesykissa tai kotikissa (Felis catus aiemmin Felis silvestris catus) on metsäkissasta (Felis silvestris) polveutuva ja kissaeläinten (Felidae) heimoon kuuluva kesy nisäkäslaji........yms. yms.

(^^lainaus Wikipediasta^^)

Tämä siksi, ettei wiki ole sellainen, että koko wikissä on yksi artikkeli, joka kertoo C++ inline-funktioista sata sivua.

Wiki olisi hyvä ajanviete koodaajille, jos ei mitään tekemistä olisi. :D Lisäksi se antaisi kaikille mahdollisuuden kirjoittaa ohjelmointikielistä, vaikkei mitään erikoista olisi keksinytkään(koodivinkeissä vähän tätä vaaditaan...). Käyttäjiä voitaisiin innostaa kirjoittamaan artikkeli jollakin keinolla. Montaa koodaajaa jo varmaan kiinnostaisi, kun saa olla avuksi ja rakentamassa yhteistä tietopankkia. Nykyäänhän monet keskinkertaiset koodaajat varmaan vain koodaavat ja odottavat, että expertit tekevät oppaat ja vinkit, kun ei itsellä ole siihen erityiskykyjä.

jukkah [16.04.2012 15:51:52]

Lainaa #

ZuBer: Joku on ehdottomasti yhdellä kannalla ja toinen toisella, eikä kumpikaan anna periksi. Siitä ei hyvää seuraa.

Kattava suomenkielinen ohjelmointiwiki olisi kyllä ihan paikallaan. Se voisi hyvinkin korvata (optimistisesti ajateltuna) alan ammattikirjallisuuden (ne kun ovat melkein heti vanhentuneita).

reino [16.04.2012 16:09:40]

Lainaa #

Wiki voisi olla täällä ohjelmointiputkassa samalla palvelimella ja mahdollisesti osoitteessa wiki.ohjelmointiputka.net. Se voisi olla vaikka ohjelmointiputkalaisten itse tekemä wikialusta ja kaikki ohjelmointiputkan jäsenet voisivat lähettää ehdotuksia koodiin. Sinne voitaisiin valita omat moderaattoritkin.

Jaska [16.04.2012 16:16:15]

Lainaa #

ZuBer kirjoitti:

Minun mielestäni ei wikiin tarvitsisi laittaa mielipiteitä, eihän wikipediassakaan mielestäni ole.

Ei se olekaan pakollista, mutta toisinaan olen oppinut järkevämpiä menettelytapoja koodaamiseen kuuntelemalla kokeneemman kaverin neuvoja kuin miettimällä itsenäisesti ratkaisuja.

ZuBer kirjoitti:

Ajatukseni olisi noita artikkeleja aloittaa kirjoittamaan niin, että aluksi laittaa edes vähän tietoa kaikesta ja sitten vasta kun rupeaa artikkeleita olemaan kohtalaisen paljon, rupeaa täydentämään.

No joo. Tämä toimii, jos niitä laadukkaita artikkeleja on paljon. Mutta uskoisin käyttäjien kyllästyvän Wikiin, jos hän törmää jatkuvasti artikkeleihin, jossa on vain pari "Hauki on kala."-tyyppistä lausetta. Toisaalta lyhytkin artikkeli voi olla todella hyödyllinen, jos se tarjoaa vaikkapa hyviä kirja- tai nettisivusuosituksia joihinkin ongelmiin, joihin koodaaja voi joutua uransa aikana.

ZuBer [16.04.2012 16:36:19]

Lainaa #

Kun väkeä näyttää olevan puolesta että vastaan, niin mitä jos Antti sanoisi suorat sanat, että olisiko putkaan mahdollista tehdä wiki? Kovin pitkälle ideaa ei kannata varmaan kehittää ennen, kun Antti tyrmää idean. :D

ErroR++ [16.04.2012 16:37:58]

Lainaa #

Voin osallistua projektiin.

Lebe80 [16.04.2012 16:51:44]

Lainaa #

ZuBer: tehkää jonnekin omalle palvelimelle!

ZuBer [16.04.2012 17:58:47]

Lainaa #

Sehän on mahdollista ja helppoa tehdä se jollekin wikialustalle eikä siinä menisi kun pari minuuttia, mutta jos pystytän oman wikin johonkin luulen, että siitä ei tule mitään, jos kukaan muu ei osallistu. Ja sehän tässä olisikin tärkeätä, että mahdollisimman moni osallistuisi, ja wiki pääsisi sellaisen huomion alle, että mahdollisimman moni löytäisi sen ja osaisi käyttää sitä apuna, sillä ei ole mitään järkeä tehdä wikiä, jos sitä ei lueta. Ohjelmointiputkaan se olisi hyvä tehdä myös siksi, että sinne on helppo kirjoittaa, kun ei tarvitse uutta rekisteröitymistä.

ErroR++ [16.04.2012 18:15:39]

Lainaa #

Tuleeko muita kuin minä? Ja minne se tulee? Ja milloin sen kehitys aloitetaan?

jukkah [16.04.2012 18:41:35]

Lainaa #

ErroR++: Minä voin tulla, sikäli kun ehdin muista projekteista.

ZuBer [16.04.2012 19:07:28]

Lainaa #

Hyvä, että osallistujia löytyy. Odotamme nyt vain Laaksosen lausuntoa asiasta, että tehdäänkö se putkaan vaiko johollekin ulkoiselle wikialustalle...

Merri [16.04.2012 21:55:48]

Lainaa #

Yksi mahdollisuus olisi laajentaa olemassaolevan wikin sisältöä... kaappasin parisen vuotta sitten Suomipelit.comin tietokannan ja sovitin sen MediaWikiin:

http://merri.net/wiki/Etusivu

Valitettavasti tuo on päivityksen jälkeen osittain rikki, pitäisi päivittää myös liitännäisiä ja sen jälkeen ihmetellä mahdollisia muita rikkinäisyyksiä. Spammiakin on vetänyt läpi, tuoreet muutokset -sivu on rikki niin on vähän heikossa ollut poistamiset.

Tuossa wikissä on hyvin vähän ohjelmointiin liittyvää asiaa, mutta sisältöä on silti useampia satoja sivuja. Aiheena suomalaiset pelit liittyvät aika epäsuorasti ohjelmointiin, vaikka tietysti väistämättä jonkin verran sivuaa aihetta.

Se on sitten oma asiansa, kuinka tuota käytettäisiin jos sitä halutaan käyttää: tarviiko siirtää muualle, otetaanko vaan pelkkä sisältö jne.

ZuBer [16.04.2012 22:36:37]

Lainaa #

Mikä tuo MediaWikin rikkoutumissysteemi oikein on? En siitä oikein tajua mitään...

Tuohon Suomipeli.com:in sisältöön, että äkkiseltään tulisi mieleen, että ei viitsisi toisten wikiä kopioida, ja sitäpaitsi kun se ei kuitenkaan HIRVEÄSTI ohjelmointiin liity. Jos pitää olla puolesta tai vastaan, olisin ehkä enemmän vastaan.

Jos tuo MediaWiki on toimiva järjestelmä, se mielestäni olisi ihan hyvä alustavaihtoehto. Mutta jos mahdollista, ottaisi ihan puhtaan pohjan sille wikille(siis tarkoitan kyllä, että ehkä MediaWiki, mutta ei suomipeli.com:in pohjalta) ja siihen sitten tekisi ihan Ohjelmointiwikin näköisen wikin. Sen voisi varmaan ulkoistaa putkasta, jos Antilla ei riitä puhtia nyt ruveta wikiä rakentamaan putkaan. Olisi kiva saada sille joku ihan kunnon domaini esim. ohjelmointiwiki.org/com/fi/yms. siis silloin jos se tulisi putkasta erilleen. Tosin sitten jos se putkaan tulisi, eihän tämmöinen ole mahdollista...

Antti Laaksonen [16.04.2012 22:59:11]

Lainaa #

Minusta on parempi, että wikiprojekti aloittaa ainakin aluksi Ohjelmointiputkan ulkopuolella.

Keskeinen ongelma on, että osaavia halukkaita kirjoittajia on niukasti. Wikin perustaminen ei ratkaise tätä ongelmaa. Mureakuhassa oli vuosia wiki, mutta sinne tuli vain vähän uutta laadukasta sisältöä.

Merri [16.04.2012 23:08:13]

Lainaa #

ZuBer: se on vain päivityksestä tullut ongelma, jonka tarkkaa syytä en ole selvittänyt. Todennäköisesti johtuu epäyhteensopivasta liitännäisestä, esim. poistamalla niitä käytöstä tai päivittämällä ongelmat todennäköisesti katoaisivat. Kokonaan uudella wikiasennuksella ei moista ongelmaa olisi, kun ei olisi vanhentuneita/epäyhteensopivia liitännäisiäkään.


Minulla ei kuitenkaan ole antaa kauheasti aikaa tämmöiselle projektille. Mieluummin käytän aikaani ohjelmointiin sekä muihin projekteihin, joihin sattuu olemaan innostusta.

ZuBer [17.04.2012 09:05:05]

Lainaa #

Onko mahdollista siirtää tietoja wikistä wikiin sitten myöhemmin?

Olisiko joku halukas perustamaan MediaWikin jonnekin ja päivittämään sitä sillä tavalla, ettei se menisi rikki? Vai menenkö lähettämään arkkuun anomuksen? En kyllä itse osaa MediaWikiä asentaa, tai en ainakaan sitä koskaan ole tehnyt... Jos arkkuun saisi niinkun monta "adminia" sille omalle sivulle, että minä voisin hommata sivutilan ja joku muu voisi MediaWikin asentaa?

jukkah [17.04.2012 10:03:00]

Lainaa #

ZuBer kirjoitti:

monta "adminia"

Yksi tunnus monen tietoon. Niin se käy kätevimmin. :)

Ennen kuin laitat hakemusta Arkkuun, tutustu myös Viuhkaan. Se tuntuu olevan joustavampi palveluntarjoaja.

Lebe80 [17.04.2012 10:21:15]

Lainaa #

ZuBer kirjoitti:

Onko mahdollista siirtää tietoja wikistä wikiin sitten myöhemmin?

Jos ei muuten, niin vaikka copy/pasteamalla artikkeleiden sisältöä. duh.

ZuBer kirjoitti:

Jos arkkuun saisi niinkun monta "adminia" sille omalle sivulle, että minä voisin hommata sivutilan ja joku muu voisi MediaWikin asentaa?

Montaa sivutilan ylläpitäjää ei kannata ottaa, vaan yksi ottaa päävastuun vaikka juuri sivutilasta ja tiedostojen päivittämisestä, niin ei satu mitään ihmeellisiä tietovuotoja yms.

Tällöin on selkeä vastuu yhdellä ihmisellä, jotta palvelun tarjoajakin tietää, kuka voi oikeasti irtisanoa tai ottaa esim. lisäominaisuuksia palveluun... tai äärimmässä tapauksessa, tietää varmaksi kuka vaikkapa on tallennellut palvelimelle laitonta materiaalia.

Wikisovelluksiin taas saa useamman ylläpitotunnuksen, joten niitä voi sitten jaella ja poistella mielin määrin.

Merri [17.04.2012 11:01:16]

Lainaa #

MediaWikistä löytyy vientitoiminto, johon voi syöttää kopioitavien sivujen nimet ja niistä saa sitten XML-tiedoston, jonka puolestaan voi tuoda toiseen wikiin.

Entisen Suomipelit.comin (ja Fingan) sisältö on lisensoitu Creative Commonsin Nimeä-Epäkaupallinen-Tarttuva -lisenssillä, joka suojaa artikkelit kaupallisuudelta (sisältöä ei saa myydä) ja pyytää ilmoittamaan alkuperäisen tekijän/lähteen. Tämän mainitsen siksi, että wikiä perustettaessa lisenssivalinta kannattaa tehdä heti alkuunsa, koska on ongelmallista sitten jälkikäteen asettaa lisenssi ja alkaa kysellä muokkauksia tehneeltä porukalta, sopiiko uusi lisenssi heille.

ZuBer [17.04.2012 14:35:16]

Lainaa #

Kiitos tiedoista. Kuka nyt ottaa vastuun tästä Wikin perustamisesta? Itse olen aika kokematon, mutta haluaisin olla mukana kaikella mahdollisella tavalla. En osaa MediaWikiä asentaa, joten jos minä perustan wikin, tarvitsisin jonkun neuvoja. Mitenkä tästä nyt saataisi sellainen selvä yhteenveto, että kuka perustaa wikin, kuka huolehtii sen päivittämisestä ja ylläpitämisestä, ketkä aikovat osallistua kirjoittamiseen yms.

Nyt jos kaikki halukkaan ilmoittaisivat viestissään MIHIN haluaa osallistua, jos johonkin osallistuu, kiitos! Jos ketään muuta sivutilan ylläpitäjää ei löydy, joku saa ilmoittautua myös opastamaan minua tässä jutussa. Itse kokemattomana en osaa päättää lisenssejä ja muita. Kuinka usein MediaWiki muuten päivittyy? Siis sillä tavalla, että se vanha versio rikkoutuu?

Edit.
Oikeastaan nyt kun tutkin tuota MediaWikin kotisivua huomasin, että kyseessä onkin aikas hankala juttu. En usko, että minulta löytyy tuohon taitoa. Haussa siis pätevä perustaja tälle wikille.

ErroR++ [17.04.2012 15:12:22]

Lainaa #

Eikös tuo CC BY-NC-SA -lisenssi ole aika hyvä?

Itse voisin kirjoittaa muutaman oppaan. Mutta huomatkaa, että palvelimelta pitää löytyä PHP 5.2 tai uudempi ja MySQL 4.0 tai uudempi.

ZuBer [17.04.2012 15:19:02]

Lainaa #

Olisiko hyvä, että tekisin väliaikaistakin väliaikaisemman wikin valmiille wikipohjalle osoitteeseen www.wikispaces.com? Voitaisiin sitten rauhassa miettiä tätä kunnon wikin perustamista. Saataisiin vähän materiaaliakin valmiiksi?

ErroR++ [17.04.2012 15:33:47]

Lainaa #

OK. Sopii minulle.

ZuBer [17.04.2012 15:35:08]

Lainaa #

VÄLIAIKAINEN ohjelmointiwiki, tervetuloa.

Edit: Laitanko tuon wikin kaikkien muokattavaksi vaiko niin, että se vaatii rekisteröitymistä? Nyt se vaatii rekisteröitymisen ja etusivulla on linkki Kuinka rekisteröityä-ohjeeseen.

ErroR++ [17.04.2012 15:54:44]

Lainaa #

Laita niin että pitää rekisteröityä. Mutta miten toi koko homma nyt sitten menee?

ZuBer [17.04.2012 15:58:50]

Lainaa #

Koko homma? Etusivulla linkki rekisteröitymisohjeeseen. Minun pitää hyväksyä ensin se, että joku saa kirjoittaa sinne. Tein tämän wikin vain siksi, että kaikki halukkaat saavat kirjoittaa artikkeleita tuonne. Sitten kun/jos saadaan kunnon MediaWiki jollekin palvelimelle, siirretään artikkelit sinne ja pistetään wikin ulkoasu ja muu kuntoon vierailijoita varten. Kunhan vain löydetään vapaaehtoinen wikin perustaja...

Lebe80 [17.04.2012 16:00:59]

Lainaa #

ZuBer kirjoitti:

Olisiko hyvä, että tekisin väliaikaistakin väliaikaisemman wikin valmiille wikipohjalle osoitteeseen www.wikispaces.com? Voitaisiin sitten rauhassa miettiä tätä kunnon wikin perustamista. Saataisiin vähän materiaaliakin valmiiksi?

Ööö, ettekö te just sitten tehny sen Wikin ennen kuin edes mietitte rauhassa?

Eli olisiko kannattanut ensiksi:
a) Miettiä millainen wikistä tulee
b) ...sen mukaan päättää Wikin alla pyörivä alusta
c) Laittaa wiki pystyyn

Nythän siis sivu lähtee villinä kasvamaan, miten se nyt ikinä lähteekään. Ja saatteko nyt sitten tuolta tuotua niitä artikkeleita siihen lopulliseen wikiin?

ps. muistitteko nyt laittaa etukäteen Merrin ehdottaman Creative Commons -lisenssin kuntoon?

ErroR++ [17.04.2012 16:02:25]

Lainaa #

Noniin. Oma käyttäjäni on Paukku-Palikka.

ZuBer [17.04.2012 16:08:33]

Lainaa #

Lebe80 kirjoitti:

ZuBer kirjoitti:

Olisiko hyvä, että tekisin väliaikaistakin väliaikaisemman wikin valmiille wikipohjalle osoitteeseen www.wikispaces.com? Voitaisiin sitten rauhassa miettiä tätä kunnon wikin perustamista. Saataisiin vähän materiaaliakin valmiiksi?

Ööö, ettekö te just sitten tehny sen Wikin ennen kuin edes mietitte rauhassa?

Teimme sen siksi, että tämän MediaWiki-pohtalta tehtävän wikin tekemiseen voi mennä kauan, sillä edes halukasta perustajaa sille ei ole löydetty, ajattelin, että jos halukkaita artikkelin kirjoittajia löytyy(kuten ErroR++), he saavat kirjoittaa ne tuohon wikispaces-wikiin, joka ei ole kovin hyvä wiki, mutta pitää artikkelit sisällään väliaikaisesti. Jos nyt löytyisi joku halukas, joka perustaisi puhtaan MediaWikin joko omien kotisivujensa alle tai uudelle kotisivutilalle, siirtäisimme nämä artikkelit sinne, ja alkaisimme tosissaan kehittää sen wikin ulkonäköä ym ominaisuuksia.

ErroR++ [17.04.2012 16:12:17]

Lainaa #

Eli nyt mä oon ton wikin jäsen? Ainakin tossa lukee niin ja Edit-nappi on aktivoituna.

ZuBer [17.04.2012 16:15:28]

Lainaa #

Juu olet ja lähetin sinulle viestin joka koskee uuden artikkelin luomista.

ErroR++ [17.04.2012 16:19:51]

Lainaa #

Mistäs sen viestin saa esiin? Sähköpostista vai?

ZuBer [17.04.2012 16:23:10]

Lainaa #

Kun menet jonkun sivun ylälaitaan sielä wikispacessa, ilmestyy oikeaan yläkulmaan palkki. Siinä on vasemmassa laidassa numero harmaalla pohjalla. Siitä klikkaamalla saa esiin viestit. Siinä lukee uusien viestien lukumäärä.

ErroR++ [17.04.2012 16:23:49]

Lainaa #

Jaa tossa.

Harmi kun en pysty lukemaan enää sähköpostiani. Menetin Google-tilin käyttöoikeuden eilen, koska olen alle 13 -vuotias. Eikä Outlook pysty kirjautumaan tiliini.

Kuinkas meinaat että nuo artikkelit kirjoitetaan? Samaan artikkeliin kaikki, vai? Niin ainakin luulisin. No, alan tästä sitten tehdä uutta artikkelia.

dartvaneri [17.04.2012 17:47:08]

Lainaa #

Lebe80 kirjoitti:

Nythän siis sivu lähtee villinä kasvamaan, miten se nyt ikinä lähteekään. Ja saatteko nyt sitten tuolta tuotua niitä artikkeleita siihen lopulliseen wikiin?

ps. muistitteko nyt laittaa etukäteen Merrin ehdottaman Creative Commons -lisenssin kuntoon?

Suosittelen lukemaan Lebe80:n viestin uudellen, jossa oli edellä mainittu pätkä.

Eli lisenssit kunnossa? Ja ootte varmistanut, jotta datan siirto onnistuu?

jukkah [17.04.2012 18:04:20]

Lainaa #

Ihan lähiaikoina ei ehdi mukaan. :(

Kirjoitelkaa tekstiä kaikessa rauhassa muutaman kuukauden ajan. Jos joku on pessimistinen hankkeen onnistumisen suhteen, se liittyy suurella todennäköisyydellä tekstin huonoon laatuun ja innostuksen loppumiseen. Jos näin ei kuitenkaan käy (muutamassa kuukaudessa), olivat ulkoiset puitteet mitkä tahansa, mukaan tulee kokeneempia kavereita. Sitten voidaan alkaa miettiä tosissaan teknisiä kysymyksiä.

Lebe80 kirjoitti:

saatteko nyt sitten tuolta tuotua niitä artikkeleita siihen lopulliseen wikiin?

Tekstin muuntaminen muodosta a muotoon b on manuaalisesti tylsä ja pitkäveteinen työ, mutta täysin mahdollinen. Se ei kuitenkaan ole monta prosenttia tekstien kirjoittamiseen käytetystä ajasta, kun käytetään makroja tai omaa muuntoskriptiä.

ZuBer [17.04.2012 18:11:20]

Lainaa #

Lisenssit kunnossa. Ja dartvaneri:
Merri muokkasi viestiä jälkeenpäin. Tuota osaa ei ollut silloin, kun sen luin.

Edit. Pystyykö MediaWikiin lataamaan artikkeleita tietokoneen muistista, jos jokainen artikkeli on siellä html, Wikitext tai PDF-muodossa? Tuolta wikispacesta pystyy lataamaan artikkelit html-tiedostoiksi, Wikitext-tiedostoiksi ja PDF:ksi Zip-paketissa.

ErroR++ [17.04.2012 18:27:28]

Lainaa #

Tietääkseni WikiTextin pystyy siirtämään, mutta html:stä en tiedä. PDF nyt ei ainakaan.

ZuBer [17.04.2012 21:47:40]

Lainaa #

Merri kirjoitti:

Wikin hyvä puoli on kyllä siinä, että jos oppaat sun muut lykättäisiin sinne, niin niitä olisi mahdollista parannella ja kehittää pikkuhiljaa. Nykyinen systeemihän on kankeahko wikiin verrattuna.

Saisiko niitä oppaita käyttää wikissä? Pyydän lupaa Antilta. Toki sinne merkintä tulisi, että ne on otettu täältä.

Merri [17.04.2012 22:25:04]

Lainaa #

Sitä asiaa kannattanee miettiä tarkemmin sitten kun alkaa olla sitä omaa sisältöä kasassa.

Antti Laaksonen [17.04.2012 22:46:06]

Lainaa #

Teidän täytyy kirjoittaa wikiin sisältöä itse, ei kopioida tietoa muualta. Ohjelmointiputkan oppaat eivät tule muuttumaan wikimuotoisiksi.

Lebe80 [17.04.2012 23:51:16]

Lainaa #

Itseä lähinnä kiinnostaa, että mitä sinne wikiin _on_ tulossa? Vai onko se vaan pystytetty koska wiki? Eli onko siellä jonkin sortin artikkeleja, skriptejä, vai ihan kaikkea sekaisin? Miten ne järjestellään? Valvooko joku laatua?

Nyt esimerkiksi tuolla on osa todella vaikeatajuista (melkein voisin veikata, että osa sisällöstä on kopioitu muualta) artikkelia ja pari todella puutteellista (esim html-artikkeli). Jos mun pitäis etsiä tietoa mitä html on, ei tuon lyhyen artikkelin perusteella saisi kyllä mitään selvyyttä asiaan, ei myöskään "Aika- ja tilavaativuus" -artikkelista, joka taas menee monelta pelkän epäselvyyden vuoksi yli hilseen.

Itse suosittelen että keskitytte johonkin pienempään aihealueeseen, josta kirjoittaminen tuntuu luonnollisemmalta. Esim. jos ootte tehneet php-skriptejä, kirjoitelkaa niitä tuonne. Miten esim. tietokantayhteys avataan yms.


Sivut:

Vastaus

Aihe on jo aika vanha, joten et voi enää vastata siihen.

Tietoa sivustosta